אילוף חיובי לכלבים זו גישה אשר משתמשת בחיזוקים חיוביים עבור התנהגות רצויה (כמו חטיפים, מילה טובה, צעצועים או כל דבר שכלב מוצא כמתגמל). החיזוק החיובי מגדיל את הסיכוי שהכלב יחזור שוב ושוב על התנהגויות רצויות ולכן הוא נחשב לאחד מכלי האילוף היעילים והחזקים ביותר. אומנם כקונספט, אילוף בגישה חיובית נשמע ממש פשוט, אבל כדי לעשות זאת בפועל ולהשיג את התוצאות הרצויות, עליכם לעבוד על פי הנחיות וכללים מנחים.

שימו לב לתזמון בעת אילוף כלבים בגישה חיובית

כאשר משתמשים באילוף כלבים בגישה חיובית, החיזוק החיובי חייב להתרחש בצורה מיידית, מה שאומר שעליכם להגיב בתוך שניות ספורות, או שחיית המחמד שלכם עשויה שלא לעשות קשר בין סיבה לתוצאה, כלומר לא לשייך את התגובה שלכם לפעולה הנכונה.

למשל, אם אתם מבקשים מהכלב לשבת, אבל נותנים לו חטיף לאחר שהוא קם ולא בזמן שהוא יושב, הוא יחשוב שתוגמל על עמידה.

בעת אילוף בגישה חיובית - הקפידו שהמסר יהיה קצר וברור

הן בעת אילוף כלבים בוגרים והן בעת אילוף גורים עליכם לזכור שכלבים אינם מבינים משפטים מורכבים. למעשה, הם קודם כל לומדים את שפה הגוף שלנו, לכן עליכם ללמד אותם לעשות פעולות שונות, כמו למשל לשבת או לתת יד, באמצעות מחוות גוף וחטיפים לפני שאתם משתמשים במילים.

כאשר הכלבים לומדים לבצע את הפעולה הרצויה בצורה עקבית, אז תוכלו להתחיל להוסיף את המילה "לשבת" או "תן יד" בקול רגוע. כך הכלב ילמד גם לקשר בין המילה לבין הפעולה המצופה.

עקביות היא המפתח להצלחה בעת אילוף חיובי

כדי שאילוף חיובי יעבוד כל המשפחה צריכה להתגייס, להיות עקבית, להשתמש באותן המילים ולבצע את אותן הפעולות, אחרת הכלב עשוי להתבלבל. משמעות נוספת של עקביות בעת אילוף בגישה חיובית היא תמיד להעניק חיזוק חיובי על ההתנהגות הרצויה ולוודא שאף פעם לא מתגמלים התנהגות לא רצויה.

חיזוק חיובי יכול לעזור לכלב שלכם לבצע פעולות מסוימות כמו לשבת, לקום, לשכב, לרדת מרהיטים, לבוא, לעלות לרכב וכדומה, כמו גם לחזק התנהגות חיובית. תוכלו להתנות את הכלב שלכם לשבת לפני שיוצאים לטיול כדי שייחגר יפה, לא ימשוך אתכם ואת הרצועה או יקפוץ על הדלת. ניתן לבקש מהכלב לשבת לפני שמלטפים אותו כך שלא יקפוץ על אנשים, אפשר ללמד אותו לשבת לפני שמאכילים אותו כדי שיהיו לו נימוסים טובים. ובאופן כללי, בכל פעם שהוא שוכב בשקט ליד הרגליים שלכם, גם מבלי שביקשתם זאת ממנו, תוכלו לתת לו פינוק כדי לעודד התנהגות חיובית.

לעומת זאת, עליכם לשים לב שאינכם משתמשים בחיזוק חיובי כדי לתגמל התנהגות לא רצויה. לדוגמה, אם אתם מוציאים את הכלב שלכם החוצה בכל פעם שהוא נובח לאחר ששמע רעש בחוץ, אתם למעשה נותנים לו פרס על התנהגות שתרצו למנוע.

אילוף בגישה חיובית לכלבים

אילוף חיובי - במה להשתמש עבור מתן חיזוקים?

קחו בחשבון שאילוף כלבים בגישה חיובית לוקח זמן, במיוחד אם אתם מתחילים לאלף את הכלב כשהוא גור, ייקח זמן עד שהוא ילמד התנהגויות מסוימות. ישנם סוגים שונים של חיזוקים חיוביים ועליכם לבדוק מה עובד הכי טוב עם הכלב שלכם. לרוב, בעת אילוף חיובי משתמשים בחטיפי כלבים, מזון, מחמאות ושבחים, ליטופים או צעצועים שהכלבים אוהבים. מכיוון שאוכל מעורר את המוטיבציה הגבוהה ביותר אצל כלבים, בעת אילוף חיובי פינוקי מזון יעבדו הכי טוב.

טיפים לשימוש בחטיפים

  • חטיפים קטנים – מומלץ לעבוד עם חטיפים קטנים שהכלב יוכל לאכול במהירות ויחפש עוד ולא עם חטיפים שעליו ללעוס.
  • מגוון חטיפים – דאגו שיהיו לכם מבחר מגוון של חטיפים כדי לשמור על העניין והמוטיבציה של הכלב.
  • תמיד אמרו מילה טובה לפני מתן חטיף – לפני שאתם מעניקים לכלב את החטיף, הקפידו קודם כל לשבח אותו בהתלהבות ולומר לו שהוא "כלב טוב".
  • כאשר ההתנהגות נרכשה הפחיתו בכמויות – בכל פעם שהכלב מבצע פעולה חדשה תגמלו אותו. אך ברגע שההתנהגות נרכשה במלואה, התחילו להפחית את החטיפים בהדרגתיות.

אילוף חיובי - האם זה מומלץ?

ישנם בעלי כלבים אשר מאמינים שאילוף בגישה חיובית הוא סוג של שוחד, וגורם לכלבים לעשות דברים רק בשביל לקבל חטיף או פינוק. אך אילוף כלבים בגישה חיובית אינו שוחד וגם לא גימיק. זו שיטה שמבוססת על היכרות עם בעלי חיים ודרכי פעולתם, ולכן היא יעלה להפליא. אנחנו מאלפי כלבים מוסמכים שעובדים כמעט אך ורק עם השיטה של אילוף בגישה חיובית.

כלבים לומדים בצורה אסוציאטיבית כל הזמן, ומקשרים באופן לא רצוני בין סיבות לתוצאות. זו הסיבה שהם נרגשים למשל כאשר שומעים את הרכב שלכם מתקרב או את המפתח במנעול הדלת, כי למדו לקשר בין הצליל לבין חזרתכם הביתה.

אילוף חיובי למעשה עובד על התכונה הזו של כלבים, ומלמד אותם לקשר בין התנהגותם לבין ההשלכות של התנהגותם. כלבים ימשיכו עם התנהגויות שהשלכותיהם נעימות, ויפחיתו התנהגויות שהשלכותיהן לא נעימות. לדוגמא – אם הכלב שלכם נובח כשאתם מדברים בטלפון ותתנו לו עצם כדי להשתיק אותו, סביר להניח שיעשה זאת שוב בשיחת הטלפון הבאה, כי כי קיבל תגמול חיובי על התנהגות שלילית. לעומת זאת, אם הכלב יפריע לחתול והחתול ישרוט אותו, הכלב ילמד שלא לעשות זאת שוב, כי להתנהגות הזאת הייתה השלכה שלילית.

כמובן שבשום מצב, אין להשתמש באלימות כנגד כלבים, ואם אינכם יודעים כיצד לפעול ואיך לעודד את הכלב שלכם לנהוג בצורה חיובית, אתם תמיד יכולים לפנות לאילוף מטעם מומחים שיספקו לכם טיפים והכוונה מקצועית.

השאירו פרטים ליצירת קשר:

תשובות לשאלות נפוצות בנושא אילוף כלבים בגישה חיובית:

מה זה בקצרה אילוף חיובי?

בקצרה, אילוף חיובי אומר שלא מענישים את הכלב על התנהגות שלילית, אלא מחזקים אותו על התנהגות חיובית. זו גישה שנותנת אמון בכלב ומעניקה לו ביטחון.

האם אתם עובדים בשיטה של אילוף בגישה חיובית?

בהחלט, וכמעט באופן בלעדי. אנו מאמינים שכלב צריך חיזוקים חיוביים על התנהגות טובה ולא עונשים על התנהגות לא רצויה. יש לנו מעל 10 שנות ניסיון באילוף כלבים מכל הסוגים ואנחנו בהחלט רואים תוצאות מצוינות בגישה החיובית.